Haşere Ve Böcek ilaçlamanın Önemi

Haşere Ve Böcek ilaçlamanın Önemi

İnek, koyun, tavşan, tavuk ve hindi gibi hayvanların yetiştirildiği çiftliklerde temizlik çok önemlidir. Sebebi ise bu ortamlarda temizlik ufak bir aksama yaşadığı zaman bazı haşereler ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı bu ortamlarda sürekli bir ilaçlama yapılmak durumundadır. Haşere ilaçlama sı yapılırken bu ortamda yaşayan çiftlik hayvanlarının ileriki zamanlarda insanlar tarafından tüketileceği göz önünde bulundurulup, kullanılan ilaçların hayvanlarda kalıcı bir etki bırakmaması gerekmektedir. Kullanılan bu ilaçlar devletin belirlemiş olduğu düzenlemeye uygun olup tarım ve köy işleri bakanlığı ve sağlık bakanlığınca gerekli lisansları elinde bulunduran ilaçlar olmalıdır. Bu ilaçlamalar yapılırken ortamda bulunan her türlü gıda maddesi ve insan uzak tutulmalı çünkü bu maddelerin etkileri hemen değil yıllar sonra kendisini göstermektedir. Bu etkiler kadınlarda doğum esnasında, erkeklerde ise üreme bozukluğu gibi konularda kendilerini gösterebilmektedir.

İlaçlama

Bunun yanında evlerinizde size bir çok sıkıntı çıkartan böceklerde ise böcek ilaçlama yöntemi kullanılmalıdır. Özellikle çiftlerin içerisinde çalışan kişilerin yaşam alanı olan evlerde bir çok miktarda görülen böcekler, küçük yaştaki çocukları ısırdıkları zaman ciddi bir intihap kapması ve şişlik görülmektedir. Bu gibi durumlar görüldüğü vakit hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve kan testi yapılmalıdır. Unutmayınız önemsiz gibi gözüken bazı böcekler zehirli olabileceği gibi bu zehirler kendisini hemen göstermeyen türde olup ısırma olayından 1-2 gün içerisinde ateşlenmeler, kanamalı hastalıklarla kendini göstermektedir.

Fareler insanları ısırır mı?

Fareler insanları ısırır mı?

Farelerin insanları ısırması konusunda birçok soru almamız nedeni ile bu açıklamayı yapma ihtiyacı duymuş bulunuyoruz. Öncelikli olarak bu zararlılara karşı ilaçlama yapılmadan önce mutlak suretle farelerin yürüyüş ve de üreme alanları tespiti yapılmalıdır.

Fareler Isırır Mı?

Farelerin kemirme ihtiyacı aslında gayri ihtiyati dişlerini törpülemek amacı ile yapılan hareketleridir. Bunun sebebi ise farelerin ön dişlerinin ömürleri boyunca uzamaya devam etmesidir. Doğal olarak fareler kendi dişlerinden zarar görmemek amacı ile alan üzerinde kemirilebilecek tüm nesneleri kemirmek zorundadır. Yine özellikle elektrik kablolarını kemirmelerinin başlıca nedeni de budur.

Bu canlılara karşı ilaçlama yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka profesyonel yardım almaya özen gösteriniz

Ancak nadir olarak da eğer yaşamlarını sürdürdükleri ortamda ciddi ölçüde yiyecek sıkıntısı çekmeleri durumunda insanlara saldırdıkları birçok defa gözlemlenmiştir.

Fare Isırığı

İnsanların fare ısırığını fark etmeleri ise maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi ise bu canlıların tükürük bezleri tarafından salgılanan salgıların bildiğiniz ve de hastanelerde kullanılan narkozdan çok daha güçlü bir etkiye sahip olmasıdır.

Fareler bir canlıyı ya da nesneyi ısırmadan önce içgüdüsel olarak bu salgıyı o kişi ya da nesne üzerine bırakırlar. Yani bir nevi kişiye narkoz verirler.

Fare tarafından salgılanan bu madde o kısmı çok güçlü bir şekilde uyuşturduğu için insanlar ya da fareler tarafından ısırılan diğer canlılar bu durumun farkına varamazlar. Ayrıca fareler tarafından ısırılan kişilerde çoğunlukla uzuv kaybı gözlemlenmektedir.

Fare tarafından ısırılan bölgede şişlik, aşırı kaşıntı, yüksek ateş ve de yaranın etrafından başlayarak tüm vücuda yayılan belirgin kızarıklıklar gözlemlenmektedir.

Fare ilaçlama

Farelere karşı bilinçsiz olarak yapılan ilaçlama neticesinde fareler gözle görülemeyen alanlarda ölmekte bu da kokuya ve kurtlanmaya sebep olmaktadır.

Farelerin yaşam alanları düşünüldüğünde taşıdıkları virüslerin ne kadar tehlikeli olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır.  Bu yüzdendir ki fare tarafından ısırılan kişi ivedi şekilde en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli ve tedavi altına alınmalıdır.

Fare ısırması ve ilaçlama hakkında daha detaylı bilgi almak ve de çözüm yolları alternatiflerini öğrenmek için Görkem ilaçlama danışma hattını arayabilirsiniz.