Çıyan İlaçlama

Çıyan; eklem bacaklılar familyasının bir alt şubesi olan çok ayaklılar sınıfına girmektedir. Kırkayak cinsi ile ciddi anlamda benzerlik gösterseler de belirgin farklılıkları vardır. Ancak vücut şekilleri, halkalı olma yönünden aynıdır.

Çıyanlar, neredeyse tüm coğrafyaya yayılmış ve oldukça zehirli bir böcek türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Antarktika kıtası haricinde her yerde sıklıkla karşılaştığımız çıyanlar, oksijen seviyesine oranla büyüme ve gelişme gösterebilirler. Minimum 1 – 2 cm bir çıyan olduğu gibi maksimum 30 ve 30 küsur cm boyutlarında da bir çıyan görmeniz mümkün.  çıyan ilaçlama

Çıyanlar Ne İle Beslenir?

Çıyanlar boyutlarına ve türlerine göre beslenme farklılıkları gösterirler. Genellikle böcek türleri ile beslenen çıyan, eğer zehirli ve büyük ebatta bir ölçüye sahipse fare ve kuş bile yeme özelliğine sahip olabilirler.

Ev çıyanları çok uzun bacaklara sahiptir, bu yüzden onları tanımak kolay olur. Diğer çıyan türleri iç mekanlarda pek görülmez.

Çıyanlar Öldürücü Etkiye Sahip Midir?

Çıyanlar, ciddi anlamda zehirli böceklerdir. Zehirlerini diş ve ayaklarında taşırlar. Her ne kadar insan dersini delecek güçte sivri dişleri olmasa da, zehirleyecek etkide dişleri vardır.

Bir çıyan tarafından sokulan insanda görülen rahatsızlıklar; kusma, baş dönmesi, kızarık oluşumu, deride oluşan şişme ve kabarıklık, iştahsızlık gibi belirtilerdir. Eğer çıyan tarafından sokulmuş bir insan gördüyseniz ya da kendiniz bu durumla karşı karşıya kaldıysanız, yapmanız gereken ilk müdahale; kan akışını olabildiğince en az indirgemektir. Isırılan kısmın üzerinden yaklaşık 4 – 5 cm uzağını sıkıca bağlayarak kan akışını yavaşlatabilirsiniz. İlk müdahaleden sonra en yakın sağlık birimine hızlı bir şekilde haber vermelisiniz.

Siyah, kırmızı, kahverengi, sarı, yeşil ve turuncu renkte olan çıyanlar tür ve bulundukları ortama göre farklılık gösterir.

Çıyanlarla bireysel olarak mücadele etmek isteyebilirsiniz. Ancak bu sizin için hem zaman kaybı hem de geçici yöntem olarak kalabilir. Tamamen çıyanlardan uzaklaşmak istiyorsanız, profesyonel ve tecrübeli ilaçlama şirketlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece işini titizlikle yapan firmalar, hem sizi tehlikeli böceklerden koruyacak hem de sizi gereksiz zaman kaybından korumuş olacaklardır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir