haşere ilaçlama

Deri Böceği İlaçlama

Deri Böceği İlaçlama

Bu haşerelerin ebatları 11-13 mm arasında olup vücutları sarımsı kahve renkte kıllarla kaplıdır. Vücutlarının sonunda uzun bir kıl demeti bulunur. Kışı ergin olarak genellikle ağaç kabukları altında geçirirler. Mayıs veya Haziran aylarında ise uçarak depo etrafına yumurtalarını bırakırlar. Ortalama olarak 10-15 günde açılan yumurtalardan çıkan larvalar etraftaki gıdalarla beslenirler. Pupa evresine ulaşabilmek için gıda ortamı, hatta tahta veya kurşun aksamında delik açarak pupa yeri hazırlarlar.18-20 C’de yumurtadan ergine hale ulaşıncaya kadar 40-50 gün geçer. Yılda 1–5 defa döl verirler. Ergin deri böceklerinin ömrü bir yıldır. Bu larvalar peynir, et ve salamı besin olarak tercih ederler.

Deri Böcekleri Nasıl Zarar Verirler

Gıdalara verdikleri zararların yanı sıra, aynı cinse bağlı Dermestes maculatus türleri deri ve kürk depolarında önemli derecede zarar yapabilirler.

Deri böcekleri insanların derilerinin içine girebilir ve uyuz hastalığına sebep olabilir. Deri böceği ( uyuz böceği ) insan vücudunda sürekli kaşıntı oluşturur. İnsan derisinde yırtılmalar ve pis akıntılı irinler oluşturur.

Deri Böceği İle Nasıl Mücadele Edilir

Deri böceği ile mücadelede ferdi ve kısmi çalışmalar sonuç getirmez. deri böceği ilaçlamasında deri böceğinin türüne bağlı olarak farklı ilaçlama yöntemleri uygulanır. Eşyalara zarar veren ve büyük olan maculatus türü için kokulu ilaçlama adı verilen ilaçlama yöntemi uygulanır. Kokulu ilaçlar su katışımı ile hazırlanıp püskürtme yöntemi ile uygulanan ilaçlardır

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir