haşere ilaçlama

Fareler insanları ısırır mı?

Fareler insanları ısırır mı?

Farelerin insanları ısırması konusunda birçok soru almamız nedeni ile bu açıklamayı yapma ihtiyacı duymuş bulunuyoruz. Öncelikli olarak bu zararlılara karşı ilaçlama yapılmadan önce mutlak suretle farelerin yürüyüş ve de üreme alanları tespiti yapılmalıdır.

Fareler Isırır Mı?

Farelerin kemirme ihtiyacı aslında gayri ihtiyati dişlerini törpülemek amacı ile yapılan hareketleridir. Bunun sebebi ise farelerin ön dişlerinin ömürleri boyunca uzamaya devam etmesidir. Doğal olarak fareler kendi dişlerinden zarar görmemek amacı ile alan üzerinde kemirilebilecek tüm nesneleri kemirmek zorundadır. Yine özellikle elektrik kablolarını kemirmelerinin başlıca nedeni de budur.

Bu canlılara karşı ilaçlama yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka profesyonel yardım almaya özen gösteriniz

Ancak nadir olarak da eğer yaşamlarını sürdürdükleri ortamda ciddi ölçüde yiyecek sıkıntısı çekmeleri durumunda insanlara saldırdıkları birçok defa gözlemlenmiştir.

Fare Isırığı

İnsanların fare ısırığını fark etmeleri ise maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi ise bu canlıların tükürük bezleri tarafından salgılanan salgıların bildiğiniz ve de hastanelerde kullanılan narkozdan çok daha güçlü bir etkiye sahip olmasıdır.

Fareler bir canlıyı ya da nesneyi ısırmadan önce içgüdüsel olarak bu salgıyı o kişi ya da nesne üzerine bırakırlar. Yani bir nevi kişiye narkoz verirler.

Fare tarafından salgılanan bu madde o kısmı çok güçlü bir şekilde uyuşturduğu için insanlar ya da fareler tarafından ısırılan diğer canlılar bu durumun farkına varamazlar. Ayrıca fareler tarafından ısırılan kişilerde çoğunlukla uzuv kaybı gözlemlenmektedir.

Fare tarafından ısırılan bölgede şişlik, aşırı kaşıntı, yüksek ateş ve de yaranın etrafından başlayarak tüm vücuda yayılan belirgin kızarıklıklar gözlemlenmektedir.

Fare ilaçlama

Farelere karşı bilinçsiz olarak yapılan ilaçlama neticesinde fareler gözle görülemeyen alanlarda ölmekte bu da kokuya ve kurtlanmaya sebep olmaktadır.

Farelerin yaşam alanları düşünüldüğünde taşıdıkları virüslerin ne kadar tehlikeli olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır.  Bu yüzdendir ki fare tarafından ısırılan kişi ivedi şekilde en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli ve tedavi altına alınmalıdır.

Fare ısırması ve ilaçlama hakkında daha detaylı bilgi almak ve de çözüm yolları alternatiflerini öğrenmek için Görkem ilaçlama danışma hattını arayabilirsiniz.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir