haşere ilaçlama

Fırın İlaçlama

Fırın İlaçlama

Fırınlarınızı haşerelere karşı ilaçlama yaptırmadan önce ilaçlama yapılacak alanın keşif personeli tarafından incelenmesi maddi ve zaman kayıplarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarım Bakanlığının 30 Mart 2005 tarihli resmi Gazetede yayınlanan kanun gereğince Gıda ile teması bulunan madde ve malzemelerin kontrolü ve denetimi piyasa gözetimi, gereğince işletmelerin ruhsatlı ilaçlama kontrol ve ilaçlama yaptırmaları gerekmektedir.

Fırın ve pastane tarzı işletmeler haşerelerin en fazla görüldüğü alanlar arasında yer almaktadır. Gıda üretimi yapılan işletmelerde hijyenik bir ortam sağlanması insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

 

Fırın ilaçlama yapılmadan önce alanın çok iyi etüt edilmesi ve fizibilite raporu çıkarılması ve uygulamanın bu rapor doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Amatör olarak yapılan uygulamalar neticesinde haşerelerden kurtulmak ister iken çok daha büyük risklerle karşılaşmak olasılığı oldukça yüksektir. Kimyasalları uygulayan personel bu sorumluluğun mutlaka bilincinde olmalıdır. Bu yüzden fırın ilaçlama yaptırırken mutlaka profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım alınız.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir