Kene İlaçlama

Keneler kan ile beslenen bir haşere türüdür. Genel olarak hayvanların kanından beslenseler de kanını emecek hayvan bulamazsa insanlara musallat olurlar. Keneler ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkarlar. Kış aylarında toprak altında veya ağaç kavuğunda konaklarlar. Sıcak aylar geldiği zaman korunaklı bölgelerinden ayrılırlar ve beslenecek hayvan ya da insan ararlar. Keneler hemen hemen her yerde bulunabilir. Fakat çoğunluk olarak doğada çim üzerinde veya uzun boylu bitkilerde bulunur. Hayvanların üzerlerine yapışarak hareket ettikleri her yere ulaşabilirler. Üzerine yapıştığı hayvanlar üzerinde üreme yapabilir ve oradan da etrafa dağılırlar. Hayvanlardan emdikleri kanı yarık veya çatlak gibi yerlerde saklarlar.kene ilaçlama

Öncelikle kenelerin yaşam alanı olmaya müsait yerlerden uzak durmalısınız. Hayvan barınaklarına veya açık alana çıktığınızda kısa giysiler giymeyin, çıplak ayakla dolaşmayın ve mümkünse açık renkli kıyafetler giyin. Açık renkli kıyafet giymenizdeki amaç kenenin daha kolay fark edilmesidir. Vücudunuzu sıklıkla kontrol edin. Eğer bir kene sizi ısırmışsa keneye kimyasal dökmeyin, ateşle yakmaya çalışmayın. Evinizde ya da iş yerinizde evcil hayvan bulunduruyorsanız veteriner kontrolünü aksatmayın. Kenelerin eve girmelerini önlemek için piknik alanından geldiğinizde kıyafetlerinizi kontrol edin ve evinizde bulunan çatlak yarık gibi yerleri tamir edin. Kene ısırmasının belirtileri oldukça belirgin şekilde kendini gösterir. Kenenin ısırdığı kişinin vücudunda noktasal ya da bölgesel deri altı kanamaları görülür. Bunun yanı sıra burun kanaması, idrarda kan, gözde ve yüzde kızarıklar meydana gelir.

Kene ilaçlaması nasıl yapılır?

Kene ilaçlaması kişilerin kendi yapabileceği bir durum olmadığından dolayı profesyonel ilaçlama firmalarından yardım alarak bu sorunu çözmelidirler. Kenenin yaşam koşulları ve biyolojik yapısı göz önünde bulundurularak yapılan profesyonel ilaçlama etkili olacaktır. Günümüzde bu tür firmalar ortama göre ilaç kullanmakta ve daha etkili bir çözüm yolu sunmaktadırlar. Bilinçsizce yapılan bir ilaçlama sağlık açısından oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bir kene ilaçlama firmasına başvurarak belirli aralıklarla eviniz veya iş yerinizde düzenli ilaçlama yaptırmalısınız. Keneler nisan sıcaklarından sonra ortaya çıkmaya başladığı için nisan ayından itibaren ilaçlanmaya başlanmalıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir