haşere ilaçlama

Sivrisinek İlaçlama

Sivrisinek İlaçlama

Ergin hale gelmiş bir sivrisinek baş, karın, göğüs ve kanat kısımlarından oluşmaktadır. Başının iki yanında antenleri vardır. Sivrisineklerin karınları ise kendi vücut ağırlıklarından çok fazla kan emebilecek şekilde oldukça esnek olan bir deriye sahiptir. Üremek için mutlaka kana ihtiyaç duyan sivrisineklerin vücutları eşsiz bir mekanizmaya sahiptir. Bu zararlıların başlarının iç kısımları tamamıyla kaslarla kaplıdır.

Sivrisineklere karşı ilaçlama yapılması esnasında neden profesyonel olarak uygulama yapılması gerektiğini bu haşerelerin yapısını daha ayrıntılı olarak incelediğimizde anlayabiliriz. Sivrisinekler kendi vücutlarının altı katına kadar kan emebilirler. Sivrisinekler bizleri hayrete düşürecek kadar eşsiz bir algılama yeteneğine sahiptir. Etraflarında var olan farklı ve ani ısı değişimlerini anında hissederler.

 

Sivrisinekler insanlar tarafından hissedilme şansı nerede ise sıfır denilebilecek bir hassaslıkla derimiz üzerine konarlar. Sivrisinekler insan vücudundan kanı, derimiz içine uzattıkları tüpler aracılığı ile emerler. Vücudumuzda pıhtılaşan kanı emmeleri olanaksız olduğu için, vücutlarından salgıladıkları bir madde sayesinde kanımızda bulunan pıhtılaşma enzimini etkisi hale getirerek kanın pıhtılaşmasını engellerler. Salgıladıkları bu maddenin diğer bir özelliği ise bir nevi lokal anestezi görevi yapmalarıdır. Bu sayede insanlar derilerinde meydana gelen kesiğin ve kanlarının emildiğinin asla farkına varamazlar.

 

Sivri Sineklerin Zararları Nelerdir

 

Sivrisineklerin derimiz üzerinde kan emdikleri bölgelerde kaşıntıya ve de alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Bu zararlılar kan emerek beslendikleri insanlara hastalık bulaştırma riskleri oldukça yüksektir. Sineklerden insanlara bulaşan başlıca hastalıklar, sarı humma, sıtma gibi parazit hastalıklardır.

 

Sivri Sinekler İle Nasıl Mücadele edilir

 

Sivrisinek mücadelesinde sadece ferdi olarak sivrisinek ilaçlama yaparak sonuca ulaşmak maalesef imkansızdır. Sivrisinek mücadelesinde ferdi olarak alınacak önlemlerin başında ilaçlama yapılacak alan etrafında yer alan su birikintileri ve göletlerin kurutulması gerekmektedir. Ayrıca uygulanan dört ana yöntem bulunmaktadır. Bunlar sırası ile larvasit uygulaması, sıcak sisleme, soğuk sisleme (ULV) ve boyama yöntemleridir.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir